Zespół Szkół Specjalnych nr. 1 w Garwolinie

Aktulności

Mar 23 2018

                                  PO PROSTU TRADYCJA

Święcenie palm, to najbardziej charakterystyczny obrzęd niedzieli poprzedzającej Wielkanoc, zwanej Niedzielą Palmową.

Skąd wziął się ten zwyczaj i jaką ma symbolikę pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia? W tradycji Kościoła symbolizuje mękę, ale również tryumf i Zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. Tradycja święcenia palm sięga XI wieku. W tradycji ludowej palma jest symbolem sił witalnych przyrody, corocznej odnowy roślin ich kwitnienia i owocowania. Ma ona być piękna i kolorowa jak wiosna. Ma dawać nadzieję,  bo nadzieja rodzi się wiosną , gdy przyroda budzi się do życia. Palma chroni rodzinę przed chorobami, a dom przed burzami , gradobiciem i innymi katastrofami. Z tego też powodu poświęcone palmy powinny być przechowywane do następnego roku.

Aby nasi uczniowie kultywowali wielkanocne obrzędy i tradycje w dniu 22 marca odbyły się w naszej szkole warsztaty robienia palm. Pod kierunkiem nauczycieli uczniowie wykonali piękne , kolorowe palmy propagując w ten sposób zwyczaj własnoręcznego wykonywania rękodzieł sztuki ludowej. Rozwijania zainteresowań kreatywności i wrażliwości artystycznej naszych wychowanków.