Zespół Szkół Specjalnych nr. 1 w Garwolinie

Aktulności

Sep 29 2019

 

JESIENNA WYCIECZKA DO "KRÓLEWSKICH ŹRÓDEŁ”.
W środę 25 września odbyła się nasza pierwsza w tym roku szkolnym wycieczka. W piękny jesienny poranek wyruszyliśmy autokarem do rezerwatu „Królewskie Źródła”, który jest częścią Puszczy Kozienickiej. 

Puszcza Kozienicka jest położona ok. 80 km na południe od Warszawy. Ścieżka edukacyjna "Królewskie Źródła" stanowi element programu edukacji leśnej Nadleśnictwa Kozienice. Podczas spaceru poznaliśmy wiele zagadnień związanych z gospodarką leśną, podziwialiśmy wyjątkowo piękne zakątki przyrody, naptkaliśmy ślady bytowania bobrów, dowiedzieliśmy się jak wzrasta las i jak go chronić przed szkodliwymi czynnikami środowiska. Mogliśmy także skosztować wody z "Królewskiego Źródełka". Spacer zakończyliśmy ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasek oraz wspólnym biesiadowaniem.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była arena paintballowa. Mogliśmy tu dać popis naszych umiejętności w strzelaniu do celu oraz spóbować swoich sił w szermierce. Niektórzy postanowili nawet przymierzyć rycerską zbroję. Wszyscy bawiliśmy się doskonale. Niestety czas pędził nieubłaganie. Uśmiechnięci i pełni wrażeń udaliśmy się w dalszą podróż, tym razem do Dęblina aby zwiedzić Muzeum Sił Powietrznych. Jest to państwowa instytucja kultury, której organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej.
Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy wysłuchaniem niezwykle ciekawej opowieści przewodnika dotyczącej blisko 100-letniej tradycji lotniczej Dęblina, jak również najważniejszych etapów w historii polskiej marynarki lotniczej. Przedstawiona chronologicznie ekspozycja pod tytułem: „Historia polskiego lotnictwa wojskowego”, uzupełniona jest licznymi dokumentami i archiwaliami oraz umundurowaniem lotniczym typowym dla danego okresu historycznego, wzbogacona prezentacjami dźwiękowymi i filmowymi. Najważniejszym eksponatem jest niewątpliwie sztandar – relikwia Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie z okresu II wojny światowej. Gratką dla miłośników lotnictwa jest także zrekonstruowany domek pilota z czasu Bitwy o Anglię, jak również archiwalia, umundurowanie i pamiątki nawiązujące do symboliki słynnego Dywizjonu 303 i innych eskadr kościuszkowskich.
Największe wrażenia wywarły na nas jednak samoloty zgromadzone na dziedzińcu muzeum w ramach ekspozycji terenowej. Wystawa plenerowa to kilkadziesiąt statków powietrznych (samolotów, helikopterów i śmigłowców), a także przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów, w tym zestawy radiolokacyjne.
Wyjazd wzbogacił wiedzę uczniów dotyczącą historii powstania i najważniejszych etapów w historii polskiego lotnictwa, aż po czasy współczesne, wzbogacił naszą wiedzę przyrodniczą i z pewnością dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.


Tekst : Monika Tarczyńska
Zdjęcia: Karolina Nowicka - Wawer, Emilia Tarczyńska